تاب آوری در زنجیره تامین به این معنی است که سیستم های توزیع و تولید آن می­توانند تا حد امکان در شرایط ناپایدار نیز به فعالیت خود ادامه دهند. در واقع، یک مشخصه حیاتی تاب آوری عملیات های سازمان ها می­تواند چگونگی ایفای وظایف در قبال مشتری، علیرغم تمام اختلال ها، با ارائه بی وقفه محصولات و خدمات در کنار قیمت، کیفیت و استانداردها باشد.

معیارهای کاهش ریسک باید آمیخته با شفافیت در سرتاسر زنجیره از صدر تا ذیل باشد. یک راه توسعه این معیارها در نظر گرفتن آن ابعادی از تاب آوری است که مستقیما و بی وقفه به فعالیت های شما وابسته است و از آن نیرو می­گیرد.
پیشنهاد ما انعطاف پذیری، شفافیت و مشارکت به عنوان ستون های کلیدی تقویت سیستم های تولید و توزیع شماست. پژوهش های متعددی این اصول را به عنوان مشخصه های اصلی تاب آوری زنجیره ها معرفی نموده­‌اند.

سازمان­های منعطف با کمترین آثار می­توانند با اختلالات تطبیق یابند. به طور مثال، یک راه ایجاد انعطاف پذیری می­تواند توسعه چندین تامین کننده در مواقع بروز اختلال در خدمات توسط تامین کننده اصلی شما باشد.

شفافیت در یاری متخصصین زنجیره تامین جهت پیش­بینی آنی ریسک­ها، از وقایع جوی گرفته تا اعتبار تامین کنندگان، نقشی حیاتی دارد. در نهایت، مشارکت، تمام ذینفعان را حول یک هدف مشترک گرد هم می­‌آورد تا با اشتراک اطلاعات از داخل و بیرون سازمان به آن دست یابند. همکاری قدرتمند بین شرکت­ها در یک زنجیره تامین مساوی است با پاسخگویی سریع تر و موثرتر در برابر اختلالات.

یک چارچوب مدیریت ریسک

در شرکت فلکس، به عنوان یک سازمان که مسئولیت مدیریت هزاران زنجیره تامین را از جانب مشتریان خود بر عهده دارد، مداوم در حال ارزیابی مدل­های کاهش ریسک خود هستیم.

ما تشخیص، ارزیابی و کاهش ریسک ها را از سه منظر می­بینیم: 

خدمت رسانی به مشتریان

درک وظایف ما در قبال مشتریان نیازمند یک درک از ریسک های زنجیره است. این موضوع از شناسایی حیاتی ترین اجزا و یافتن ریسک­های مربوط به آن ها آغاز می­شود. به طور مثال، آیا کمبودهای فصلی برای بخش های حیاتی یا امکان نوسان قیمتی وجود دارد که باید برای آن برنامه ریزی نمود؟

  • کوچک ترین علائم را در تامین کنندگان و شرکا رصد کنید.
  • وضعیت مالی شرکای شما چه میزان از پایداری برخوردار است؟ آیا ریسک هایی متوجه کیفیت و زمان حمل و نقل خواهد بود؟
  • اختلالات محتمل در بازار را بیابید.
  • این مساله شامل مخاطرات سیاسی، زیست محیطی و دیگر تهدیدات خارجی می­شود.
  • شفافیت، انعطاف پذیری و مشارکت را عملیاتی کنید.

بناکردن یک زنجیره تامین استوار و مستحکم، یک فرآیند فعال ریسک زدایی است که هیچ گاه پایان نمی­یابد. مانند هر بیمه­ نامه، که مسئولیت کاهش ریسک را برعهده دارد، این امر نیز با هزینه­‌هایی همراه است. با در نظرگرفتن اهداف مرکزی سازمان و منابع تصمیمات سرمایه­‌گذاری آن، ابزارها و تاکتیک­های مختلفی در دست هستند. این جدول چگونگی اعمال استراتژی­های مختلف کاهش ریسک را بر سه اصل معرفی شده نشان می­دهد.

شفافیت و سرعت انعطاف پذیری و چابکی مشارکت و ارتباطات
مشتریان فهمیدن تغییراتی که می­توانند فرآیندها و تولیدات شما را مختل کنند مانند تغییرات پیش­بینی تقاضای مشتریان محصول و برنامه­های راه اندازی.

تشخیص اجزای حیاتی، مولفه های زمانی و ابزارهای اختصاصی مربوط به آنها.

ایجاد ضربه گیر برای اجزای حیاتی با ذخیره نمودن موجودی مازاد.

چابک سازی تولید در تسهیلات به گونه­ای که بتوانند ترکیب محصولات را به سرعت تغییر دهند.

یک شریک معتبر برای مشتریان خود باشید و در توسعه بازار و کسب و کار آنها را یاری کنید. این مساله موجب ارتباطات معنادار و اشتراک اطلاعات با مشتریان می­شود.
تامین کنندگان و شرکا نظارت بر تامین کنندگان دست اول جهت سلامت مالی، برقراری استانداردها و غیره. توسعه یک مرکز تامین با منابع متعدد.

شناخت چرخه عمر محصولات تامین کنندگان جهت هماهنگی بخش های مختلف.

اتکا بر روابط موجود مشتریان شما با تامین کنندگان.

تقویت ارتباط تامین کنندگان با تعاملاتی نظیر بازدیدهای میدانی و ملاقات ها.

بازار تحلیل داده­ها از منابع مختلف جهت توسعه یک میدان دید وسیع از ریسک های آنی بازار.

در فلکس، ما از داشبوردی استفاده می­کنیم که با استفاده از صدها منبع خارجی و داخلی در لحظه اطلاعات جدیدی را ارائه می­دهد. تصمیمات ما بر مجموعه وسیعی از داده ها، از سیستم های سفارش گرفته تا پیش­بینی آب و هوا، مبتنی است.

پیچیدگی­های روز افزون جهان نیازمند مدلهای کاهش ریسک با ابعاد گوناگون است.

تامین کنندگان جایگزینی را در نقاط جغرافیایی مختلف جهت کاهش اثر اختلالات تجاری تعیین کنید.

برقراری ارتباط با سازمان هایی که دارای شفافیت و تخصص در حوزه های مربوط به کسب و کار شما هستند. این امر شامل مراکز تحقیقاتی و سازمان های دولتی می­شود. در طی دوران همه گیری، اطلاعاتی را که از مقامات دولتی دریافت می­کردیم در پویایی تصمیم گیری ما نقش به سزایی داشت.

تشکیل تیم­‌ها و واگذاری مسئولیت­‌ها

بعد از تهیه برنامه­‌های کاهش ریسک، مسئولیت­‌پذیری از ارکان حیاتی سرتاسر سازمان خواهد بود.

ما در فلکس، یک تیم بزرگ تاب آوری جهانی تشکیل داده­‌ایم که مسئولیت کاهش ریسک های ناشی از تهدیدات شدید و اختلالات عمده را بر عهده دارد. اولویت این تیم، حفاظت از دارایی های فلکس و مشتریان و شرکای آن نظیر منابع انسانی و سرمایه­‌های فکری است.

هنگامی که تهدید متوجه یک خط تولید به خصوص باشد، مدیریت آنها بر عهده یک تیم زنجیره تامین استراتژیک است که دورنمای تمام عملیات­های مرتبط را در کنترل دارد. به مثابه خط مقدم دفاع، هنگامی که مساله­‌ای به وجود می­‌آید، این تیم به طور مداوم ریسک­ها را ارزیابی نموده و به طور تنگاتنگ با بخش­های برنامه­‌ریزی، تدارکات و دیگر گروه­‌ها جهت بهینه سازی عملیاتی تغییرات و تصمیمات، به طور ویژه در قبال محصول و نیازهای مشتریان مشارکت می­کند.

مشخصا، تیم زنجیره تامین استراتژیک وظیفه تحلیل وضعیت ریسک ورودی­های کلیدی را در کنار چرخه عمر محصول از آغاز تا ابتدا بر عهده دارد.

نگاه به جلو و عقب

تاب آوری به معنی سرمایه گذاری بر تنها یک تاکتیک یا تکنیک خاص نیست. بلکه یک فرآیند فعالانه­ای است که مداوما نیازمند یادگیری و به روز رسانی است. در این راستا، تهیه یک نقشه راه را جهت عملی کردن درس­هایی که از کووید-۱۹ گرفته اید در نظر بگیرید. چه تجاربی را از ضعیف­ترین بخش­های زنجیره خود آموختید که می­تواند شما را برای اختلالات بعدی آماده­تر کند؟ سرمایه­گذاری­های حیاتی شما جهت بهبود این نقاط ضعف چیست؟

ما در فلکس، عواید حاصل از سرمایه‌گذاری‌هایمان را در ایجاد پایه‌های محکم و موارد احتمالی دیدیم که به ما کمک کرد تا با چالش‌های ناشی از همه‌گیری سازگار شویم. آیا زنجیره تامین ما ضد ضربه است؟ قطعا خیر. زنجیره‌های تامین هرگز کاملاً بدون ریسک نخواهند بود. نکته کلیدی به کارگیری استعداد، زیرساخت، ابزار و فرهنگ مناسب برای دستیابی به تداوم کسب‌وکار و شناسایی فرصت‌ها برای تنظیم دقیق شیوه‌های مدیریت ریسک است.

 منبع: گارتنر