در دنیای دیجیتال امروزی، شرکت ها تحت فشار هستند تا با مشتریان خود شفاف تر باشند. این امر به ویژه در مورد زنجیره‌های تأمین صادق است، جایی که مشتریان می خواهند بدانند محصولاتشان از کجا می آیند و چگونه ساخته می شوند.

رعایت مسائل اخلاقی یکی از مواردی است که مشتریان زیر ذره بین قرار می دهند. به عنوان مثال، طبق گزارش‌های وزارت امور خارجه، وزارت کار، رسانه‌های مستقل و همچنین  سازمان ملل، در سین کیانگ، دولت چین با استفاده از یک برنامه نظارتی گسترده برای ردیابی تحرکات مسلمانان اویغور، بیش از یک میلیون نفر را در اردوگاه‌های کار اجباری نگهداری می‌کند. در نتیجه، شرکت‌های آمریکایی که محصولات خود را از سین‌کیانگ تهیه می‌کنند، بیشتر تحت نظارت قرار می‌گیرند.

مشتریان می خواهند بدانند که محصولات آنها در کارخانه‌هایی ساخته نمی شود که حقوق بشر در آنها نقض می شود یا زندگی در خطر است. اما شرکت ها اغلب اطلاعات مورد نیاز برای ارائه این سطح از شفافیت را ندارند.

یکی از راه‌های رسیدگی به مشکل نقض حقوق بشر در زنجیره تأمین، استفاده از فناوری بلاک چین است. بلاک چین امکان به اشتراک گذاری امن و شفاف داده ها را در بین چندین طرف فراهم می کند. در اینجا برخی از کاربردهای امیدوارکننده فناوری بلاک چین در زنجیره تأمین آورده شده است.

شناسه دیجیتال

از بلاک چین می توان برای ایجاد «گذرنامه دیجیتالی» برای محصولات، از جمله اطلاعاتی در مورد مکان و نحوه ساخت آنها استفاده کرد. این عملکرد ردیابی می‌تواند به مشتریان این اطمینان را بدهد که محصولاتشان را از شرکت‌هایی خریداری می‌کنند که ارزش‌هایشان را به اشتراک می‌گذارند و اخلاقی عمل می‌کنند. همچنین می تواند به شرکت ها کمک کند تا شفاف تر باشند که موجب جلب اعتماد مشتریان می‌شود.

کیفیت و ایمنی محصول

 در گذشته، موارد متعددی از محصولات ناایمن مانند شیر خشک و غذای حیوانات خانگی وجود داشته است. اگر تولیدکنندگان و خرده‌فروشان داده‌های مربوط به مواد تشکیل دهنده و فرآیندهای تولید را به اشتراک بگذارند، می‌توان از وقوع چنین مواردی جلوگیری کرد. و اگر یک محصول مجبور به فراخوانی شود، بلاک چین می‌تواند پاسخ سریع و کارآمد را بدهد.

شرکت صنایع غذایی نستله(Nestlé) در حال حاضر در حال آزمایش با ردیابی محصولات غذای کودک Gerber در بلاک چین است. تضمین کیفیت و ایمنی محصولات غذایی یکی از مزایای کلیدی شفافیت زنجیره تأمین است، به ویژه در مورد ردیابی منشاء مواد تشکیل دهنده.

شفافیت شاخص ESG

شاخص ESG یکی از اصطلاحاتی است که طی یک دهه‌ی اخیر، درباره‌ی آن بسیار گفته و شنیده می‌شود. این شاخص که نام آن از ترکیب سه حرف اول کلمات محیط زیست (Environment) و دغدغه‌های اجتماعی (Social) و حاکمیت شرکتی (Governance) ساخته شده، جنبه‌هایی از فعالیت شرکت‌ها و کسب و کارها را می‌سنجد که در گزارش‌های اقتصادی و مالی متعارف، کمتر به آن‌ها پرداخته می‌شود.

اگر شرکتی بخواهد پایداری مواد را تضمین کند، می‌تواند از فناوری بلاک چین برای ردیابی سرتاسر زنجیره تأمین خود استفاده کند. چنین شفافیتی تضمین می‌کند که مواد از منابع معتبر پایدار تهیه شده و به روشی مسئولانه استفاده می‌شوند. همچنین به جلوگیری از استفاده از مواد ناپایدار یا مضر کمک می کند.

از بلاک چین می توان برای کنترل انتشار CO2 و کمک به شرکت ها برای جبران اثرات کربن استفاده کرد. با ردیابی انتشار گازهای گلخانه ای مرتبط با ساخت یک محصول، ایجاد “گذرنامه کربن” برای آن محصول امکان پذیر می شود. این کار می تواند میزان انتشار CO2 تولید شده در طول فرایند تولید و همچنین اقدامات انجام شده برای جبران این انتشار را نشان دهد.

حمایت از مالکیت معنوی

بر اساس بررسی سازمان تجارت جهانی، حدود 3.3 درصد تجارت جهانی را محصولات تقلبی تشکیل می دهد. این امر سالانه 509 میلیارد دلار برای اقتصاد جهانی هزینه دارد. بلاک چین می تواند با ارائه کل تراکنش‌های محصول، به کاهش این مقدار کمک کند.

وقتی صحبت از محافظت از IP به میان می آید، می توان از بلاک چین برای جلوگیری از دزدی اطلاعات استفاده کرد. مایکروسافت، برای اولین بار، یک مقاله در مورد سیستمی به نام Argus منتشر کرده است که آن را اولین سیستم عمومی نظارتی و ضد سرقت می نامد.

انطباق با مقررات

سازمان غذا و داروی ایالات متحده در حال بررسی استفاده از بلاک چین برای ردیابی و کنترل داروها است. با این کار می توان داروهای تقلبی را شناسایی کرد و اطمینان حاصل کرد که داروها مطابق با مقررات FDA تولید و توزیع می شوند.

صنعت هوانوردی نیز همچنین به دنبال امکان استفاده از بلاک چین برای ردیابی و مدیریت قطعات هواپیما با هدف اطمینان از مطابقت هواپیما با استانداردهای پرواز است.

حریم خصوصی داده ها

یک شبکه بلاک چین، به برنامه‌ها اجازه می‌دهد تا اطلاعات را بدون افشای آن‌ها تأیید کنند. این امر به شرکت‌ها اجازه می‌دهد تا داده‌های محصول را بدون افشای اطلاعات حساس، مانند هویت افراد درگیر در زنجیره تأمین یا مکان کارخانه‌هایشان، با مشتریان به اشتراک بگذارند.

در نهایت، فناوری بلاک چین این پتانسیل را دارد که زنجیره‌های تأمین را با شفاف‌تر و ایمن‌تر کردن آن‌ها، متحول کند. این فناوری شرکت ها را قادر می سازد تا اعتماد مشتریان را جلب کنند، از حقوق بشر محافظت کنند و از مقررات پیروی کنند. همچنین به تضمین کیفیت و ایمنی محصولات و حفاظت از محیط زیست کمک خواهد کرد.