معاون وزیر صمت گفت: مشکلاتی که امروز در حوزه لجستیک و حمل و نقل داریم ناشی از حمایت صرف از چند شرکت داخلی است اما ما در دوره جدید هم به تولید داخل و هم به واردات توجه خواهیم داشت.

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا پیمان‌پاک در خصوص آخرین وضعیت خطوط منظم دریایی اظهار کرد: خطوط منظم دریایی در شمال کشور راه افتاد که قرار شد آن بخش از کسری کالا در کشتی به عنوان یارانه از سوی سازمان توسعه تجارت پرداخت شود. پرداخت این یارانه در هفته‌های نخست که کشتی‌ها با کسری کالا مواجه بودند، انجام شد اما در حال حاضر یارانه‌ای پرداخت نمی‌شود چرا که کشتی‌ها با ظرفیت پر حرکت می‌کنند.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران افزود: یکی از مهم‌ترین تأثیراتی که راه‌اندازی خطوط منظم دریایی داشت، در زمان اختلاف با کشور آذربایجان بود. در آن زمان کانتینرها بیش از یک هفته معطل می‌شدند و هزینه هر کانتینر بین ۶ تا ۷ هزار دلار بود اما پس از راه‌اندازی خطوط منظم دریایی، هزینه کانتینرها به ۲۰۰۰ دلار برگشت. در حال حاضر روال برقرار شده و کشتی‌ها نیز کسری کالا ندارند.

وی ادامه داد: متأسفانه طی سنوات گذشته دولت‌ها برای حمایت صرف از چند شرکت داخلی در حوزه لجستیک، شرایطی را فراهم کردند که نتیجه آن زیان‌دهی هزاران واحد تولیدی بود.

پیمان‌پاک افزود: حمایت صرف از شرکت‌های داخلی در حوزه لجستیک علاوه بر اینکه واحدهای تولیدی را دچار مشکل کرد، کشور را در حوزه کانتینر، لوکوموتیو، کشتی‌، کشتی‌های رورو، واگن‌های یخچال‌دار، کِشنده‌ها، کانتینرهای یخچال‌دار و به طور کلی در حوزه لجستیک با کمبود مواجه کرد.

معاون وزیر صمت اظهار کرد: ما در دوره جدید علاوه بر استفاده از پتانسیل شرکت‌های داخلی، برای تأمین نیاز لجستیک کشور در جایی که خلاء داشته باشیم از واردات بهره خواهیم برد.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر در مورد اینکه پوتین ایران را عضو ناظر پیمان شانگهای معرفی کرد درحالی‌که دولت اعلام کرده بود ما عضو دائم این پیمان هستیم، گفت: پیمان شانگهای یک موضوع خاص امنیتی سیاسی است و می‌توان از این فرصت برای فعال‌سازی روابط تجاری استفاده کرد. اطلاعات دیگر در مورد نحوه عضویت ایران در این پیمان را از وزارت امور خارجه پیگیری کنید.

معاون وزیر صمت در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر در مورد آخرین آمار بازگشت ارز صادراتی به کشور گفت: بانک مرکزی باید اطلاعات مربوطه را اعلام کند اما طی سه ماه گذشته میزان بازگشت ارز صادراتی ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش داشته که این مسئله نیز ناشی از تنوع‌بخشی به مسیر برگشت ارز حاصل از صادرات است.

وی ادامه داد: کارگروه مشترکی با بانک مرکزی داریم که در آنجا سیاست‌های تجاری را با ارزی هماهنگ می‌کنیم. واردات در برابر صادرات برای کلیه کالاها غیر از پتروشیمی، فولاد و سیمان مصوب شده است. همچنین واردات در برابر صادرات غیر نیز انجام و گروه‌های کالایی انتخاب شده‌اند که این هفته نمونه‌هایی از این گروه‌های کالایی اعلام خواهند شد. ما معتقدیم اگر روش‌های رفع تعهد ارزی را متنوع و جذاب کنیم، فرآیند بازگشت ارز حاصل از صادرات بهبود خواهد یافت.

پیمان‌پاک در مورد نحوه استفاده از رمزارزها در حوزه تجارت اظهار کرد: سامانه‌ای را طراحی کردیم که در حال برقراری ارتباط این سامانه با سامانه جامع تجارت هستیم و باگ‌سنجی‌ها نیز انجام شده است.

معاون وزیر صمت افزود: رمزارز فرصتی است تا صادرکننده اعتبار را به راحتی منتقل کند و بانک مرکزی نیز در این خصوص با ما هماهنگ است. هم‌اکنون در سامانه جامع تجارت در حال پیاده‌سازی هستیم و قرار شد بخشی از رمزارزهایی که در داخل کشور ماین می‌شوند هم مورد استفاده قرار گیرند.

وی در خصوص وضعیت تهاتر نیز گفت: تاکنون ۶۲۰ پرونده تهاتری شامل کالاهایی همچون پسته، محصولات پتروشیمی، معدنی، تجهیزات، ماشین‌آلات و … انجام شده که ۶۵ درصد از این پرونده‌ها مربوط به بخش خصوصی می‌شود. در حال حاضر فرآیند تهاتر تسهیل شده است.

پیمان‌پاک در مورد صادرات خدمات فنی مهندسی اظهار کرد: طی ۹ ماهه سال جاری ۱.۸ میلیارد دلار صادرات خدمات فنی مهندسی داشتیم درحالی‌که سال گذشته تنها حدود ۷۰۰ میلیون دلار صادرات در این بخش داشتیم البته هنوز به اهداف مد نظر نرسیده‌ایم اما همین مقدار هم پیشرفت قابل توجهی بوده است.

معاون وزیر صمت گفت: در حال حاضر با جنوب شرق آسیا، آفریقا و شمال آفریقا مذاکراتی را در حوزه زیرساخت‌ها، ریل، راهسازی، نیروگاه و … انجام داده‌ایم و اگر برخی از مجموعه‌ها همچون صندوق توسعه ملی، برخی از منابع را در اختیار ما بگذارند یک جهش قابل توجهی را در این بخش خواهیم داشت و طبق پیش‌بینی انجمن خدمات فنی مهندسی می‌توانیم ۲۰ میلیارد دلار پروژه فنی و مهندسی در کشورهای دیگر بگیریم.

وی همچنین در خصوص تأسیس مراکز تجاری گفت: طی چهار ماه گذشته مجوز ۶ مرکز تجاری در چین، دوبی، آذربایجان – ارمنستان، ترکیه، پاکستان و سوریه صادر شده که مراکز تجاری چین و دوبی به صورت هوشمند در مجموعه صادرات و واردات فعال خواهند شد و در چین از امکاناتی همچون بلاک‌چین استفاده خواهیم کرد.

پیمان‌پاک در مورد وضعیت رابطه با کشور عربستان گفت: دولت و وزارت امور خارجه به دنبال بهبود روابط با عربستان هستند که این بهبود روابط می‌تواند به توسعه اقتصادی هم کمک کند. کمیسیون مشترک عربستان به وزارت صمت منتقل شده و برنامه‌ریزی‌ها برای بهبود روابط در حال انجام است البته کمیسیون مشترک برای عمان هم تشکیل شده و طی دو، سه هفته آینده در مسقط جلسه این کمیسیون برگزار خواهد شد. همچنین کمیسیون مشترک ازبکستان تشکیل شده است.

معاون وزیر صمت درباره ارتباط با افغانستان اظهار کرد: ما با نمایندگان افغانستان که عنوان وزیر هم داشتند، نشست‌هایی داشتیم و صحبت‌های مختلفی در مورد رفع مشکلات صادرات و واردات کالا انجام شد البته هنوز در افغانستان متولیان سوار کار نشده‌اند اما مشکلات در حال رفع شدن است. مذاکرات ما با وزرای طالبان در مورد تبادل و توازن تجارت بود.

وی ادامه داد: وزیر صمت ۱۹ بهمن ماه سفری به امارات و ۲۰ و ۲۱ بهمن ماه سفری به عمان جهت برگزاری نشست‌های مختلف تجاری خواهد داشت. همچنین وزیر صمت اردیبهشت سال آینده سفری به آمریکای لاتین خواهد داشت. برگزاری سفرهای این‌چنینی در کشورهای دیگر همچون ارمنستان و صربستان نیز در دستور کار است.

پیمان‌پاک در مورد آخرین وضعیت صادرات نیز گفت: وزیر وعده افزایش پنج میلیارد دلاری صادرات نسبت به پارسال را داده بود که طبق آخرین آمار، صادرات ما از ۴۰ میلیارد دلار عبور کرده و تا پایان سال به ۴۵ میلیارد دلار خواهد رسید.

معاون وزیر صمت در مورد سفر رئیس‌جمهور به روسیه گفت: در سفر رئیس‌جمهور به روسیه، ریل‌گذاری‌ها برای توسعه صادرات انجام شد. هدف‌گذاری ما صادرات ۷.۵ میلیارد دلاری به روسیه تا سال ۱۴۰۴ است.

وی افزود: واردات روسیه سالانه بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیارد دلار است که سهم ما از این بازار همیشه کمتر از ۵۰۰ میلیون دلار بوده که البته امسال این رقم به ۷۵۰ میلیون دلار خواهد رسید. ایران در تک‌تک محصولات وارداتی روسیه ظرفیت دارد و فقط باید زیرساخت‌ها را تعریف و تسهیل کنیم.

پیمان‌پاک با بیان اینکه مشکلات درباره رابطه تجاری با روسیه، احصاء و راهکارها به دو بخش بلندمدت و کوتاه‌مدت تقسیم شده است، گفت: در جلساتی که رئیس‌جمهور در روسیه داشت، مسائلی همچون تعدد بانک‌ها برای بهبود روال تجاری، استفاده از سیستم‌های جایگزین بانک و … مورد بررسی قرار گرفت.

وی تصریح کرد: باید مزیت نسبی در روسیه را تبدیل به مزیت رقابتی کنیم که این اراده در دولت سیزدهم وجود دارد. در دولت قبلی وزیر نفت اعتقادی به همکاری با روسیه نداشت اما در حال حاضر این اراده شکل گرفته و وزیر نفت ما در سفر اخیر در روسیه حاضر بود.

معاون وزیر صمت در مورد جام‌جهانی قطر گفت: عمان و قطر جزو اولویت‌های ما در توسعه صادرات هستند. نماینده‌ای را جهت رایزنی با قطر تعیین کرده‌ایم.

پیمان‌پاک در مورد صادرات خودرو گفت: با ارمنستان مذاکرات جدی جهت صادرات خودرو انجام شده، خطوط تولید خودرو در آذربایجان فعال است و در شمال آفریقا نیز در حال مذاکره هستیم. کشورهای آمریکای لاتین و ونزوئلا نیز خواهان تأسیس خط تولید خودرو در کشور خود هستند.

وی گفت: علت توقف صادرات خودرو به سوریه نیز به دلیل ترس دولت این کشور از خروج ارز است که ما در حال مذاکره با دولت سوریه جهت رفع نگرانی‌ها هستیم.

منبع: مهر نیوز