رییس پردیس تخصصی دانشکده های مدیریت و مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر از امضا تفاهم‌نامه ای با وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت خبر داد و گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه به واحدهای صنعتی و خدماتی که بهترین عملکرد را در حوزه لجستیک و زنجیره تامین داشته باشد، جوایزی اعطا خواهد شد.

دکتر بهروز کریمی با اشاره به امضا تفاهمنامه میان وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت و دانشگاه صنعتی امیرکبیر در زمینه اعطا جایزه ملی لجستیک و زنجیره تامین، گفت: دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان قطب علمی لجستیک و زنجیره تامین در کشور در این زمینه گام برداشته است.
وی با اشاره به اهمیت زنجیره تامین، خاطرنشان کرد: زنجیره تامین متشکل از اعضای شامل ابتدای تامین مواد اولیه، تولید و توزیع و عمده و خرده فروشی و مشتری نهایی هستند و در این زنجیره است که ارزش افزوده ایجاد می‌شود و کالا و خدمات به دست مشتری می‌رسد.
کریمی هدف مدیریت زنجیره تامین را هماهنگی میان اجزا زنجیره تامین، کاهش هزینهها، ارتقا سطح رضایت و سرویسدهی و تامین نیازهای مشتریان عنوان کرد. در مدیریت زنجیره تامین یکسری استراتژیها و تکنیکها به کار گرفته می‌شود تا بتواند این اجزا را به صورت موثر در کنار همدیگر هماهنگ نگهدارد.
کریمی مدیریت لجستیک را مربوط به فعالیت‌هایی دانست که به تامین مواد و جریان‌های اطلاعاتی و مالی می‌پردازد و ادامه داد: هدف مدیریت لجستیک این است که این جریانات به نحو مطلوب صورت گیرد و اجزا به نحو مطلوب با یکدیگر تعامل داشته باشند.
رییس پردیس تخصصی دانشکدههای مدیریت و مهندسی صنایع دانشگاه صنعتی امیرکبیر اضافه کرد: در حال حاضر مشاهده می‌شود که حدودا ۱۰ تا ۱۲ درصد از تولید خالص ملی کشورها صرف هزینه های لجستیکی و زنجیره تامین‌ می‌شود ولی در کشور ما این میزان بالاتر است به گونه‌ای که در بعضی از موارد حتی ۳۰ تا ۴۰ درصد قیمت تمام شده محصول مربوط به هزینه‌های لجستیکی می‌شود.
وی ادامه داد: از این رو برای اینکه ما بتوانیم در تولید و ارائه محصولات و خدمات رقابت پذیر شویم، چاره‌ای نداریم به جز اینکه سعی کنیم هزینه‌های اضافی که نسبت به رقبا متحمل میشویم را کاهش دهیم. از جمله این هزینه‌ها، هزینه‌های مربوط به لجستیک و زنجیره تامین‌ می‌شود که درصد بسیار بالایی از قیمت تمام شده را تشکیل می‌دهد و اگر بتوانیم بهبود حتی جزیی در این زمینه ایجاد کنیم، تاثیر زیادی در رضایت مشتری و رقابت پذیر شدن قیمت خدمات و محصول خواهد داشت.
کریمی با اشاره به اعطای جایزه لجستیک و تامین زنجیره فرهنگسازی و تشویق واحدهای خدماتی و صنعتی کشور برای هدایت آن­ها به سمت تعالی فعالیت‌های لجستیکی و تامین زنجیره را از جمله اهداف دانست و یادآور شد: این جایزه با هدف ارتقا درک و آگاهی در این زمینه در سطح بنگاه‌ها و واحدهای صنعتی ایجاد شده ضمن آنکه زمینه‌ای برای تشویق شرکت‌ها و بنگاه‌هایی که در زمینه بهبود این حوزه فعالیت می‌کنند ایجاد میکند.
وی مخاطبان این جایزه را کلیه بخش‌های صنعتی، معادن، ‌کشاورزی، فروشگاه‌ها، بخش‌های حاکمیتی، شرکت‌ها و مراکز تحقیقاتی و کل جامعه دانست و اظهار کرد: بر این اساس در این جایزه شرکت‌ها و سازمان‌ها توسط تیم‌های خبره مورد ارزیابی قرار میگیرند  و بر اساس سطح بلوغ و تعالی فعالیت این بنگاه‌ها، گواهی‌نامه، تقدیرنامه و یا تندیس اعطا می‌شود.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به مزایای این گواهی‌نامه، توضیح داد: نهادهای حاکمیتی می‌توانند بر اساس این گواهی‌نامه به بنگاه‌ها امتیاز و تسهیلاتی اعطا کنند.
کریمی، اضافه کرد: این جایزه بستری را ایجاد می‌کند که بهترین عملکردها در این حوزه گزارش می‌شود تا واحدها از تجربیات واحدهای موفق بهرهبرداری کنند.
وی خاطر نشان کرد: این دانشگاه اولین دانشگاهی است که از ۱۰ سال قبل رشته “مدیریت زنجیره تامین” را راه اندازی کرد و به عنوان قطب علمی و پیشرو در مباحث علمی این شاخه محسوب میشود. خوشبختانه بعد از گذشت چند سال در حال حاضر اکثر دانشگاه‌های طراز اول کشور نیز از این برنامه تبعیت کرده و اقدام به راهاندازی این رشته نموده اند.